Mengeleho dievča – NOVÝ TERMÍN
Divadelné predstavenie Mengeleho dievča (pôvodne naplánované na 29.10.2021) sa z dôvodu choroby umelcov uskutoční v náhradnom termíne 12. novembra 2021 o 19.00 hod. v Mestskom kultúrnom stredisku v Kežmarku.
Vstupenky zakúpené na pôvodný termín ostávajú v platnosti.
Podujatie sa uskutoční s ohľadom na platné protipandemické opatrenia.
Ďakujeme za pochopenie.
————————————————————————————————
V piatok 29. októbra 2021 o 19.00 na dosky Veľkej sály Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku prichádza Divadlo RAMAGU s titulom Mengeleho dievča.
Divadelná monodráma prinesie skutočný príbeh mladej ženy, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. Bola jednou z väzenkýň v Osvienčime, ktorá sa musela podrobiť pseudolekárskym pokusom.
V roku 2018 si knihu „Mengeleho dievča“, spomienky Violy Stern Fischerovej, ktoré do románovej podoby spracovala Veronika Homolová Tóthová, prečítala herečka Divadla RAMAGU, Simona Marhefková, ktorá má dodnes z príbehu pani Violy mrazivý zážitok. „Knihu som odporučila manželovi, ktorý je producentom a po jej prečítaní začal ihneď vyvíjať aktivity k získaniu práv, aby sme mohli tento obrovský príbeh ponúknuť ako divadelnú monodrámu.“ Práve Simona Marhefková stvárni Violu Stern Fischerovú. Mladé dievča, Viola, žije v Lučenci svoj život plný nádejí a životnej energie v čase, keď všetko zničí vojna. Rodinné puto, nádej na lásku, túžbu po vzdelaní a radosti každodenného života sa stávajú už iba spomienkami, ktoré nahradí holý boj o život. Hneď pri príchode do Osvienčimu ju Josef Mengele vyberie do skupiny väzenkýň, na ktorých budú nacistickí lekári vykonávať pokusy.
Lukáš Marhefka, producent projektu: „Spišská Stará Ves a zároveň Zamagurie bolo pred 2. sv. vojnou domovom pre nemalú židovskú komunitu. Lekári, obchodníci, remeselníci židovského pôvodu predstavovali pre tunajšie obyvateľstvo dôležitú súčasť vzťahov a spoločenského života. V Spišskej Starej Vsi ostal po 2. sv. vojne iba schátraný židovský cintorín. Vážnejšou správou je však inklinovanie časti obyvateľstva Zamaguria, okresu, regiónu k extrémistickým postavám spoločnosti. Cítime, že v našom okolí je osveta nevyhnutná. Preto chceme ako regionálne zoskupenie poukázať na to, že sa nás to týka.“ Lukáš Marhefka oslovil v júni 2019 po prečítaní knihy Mengeleho dievča jej spoluautorku, Veroniku Homolovú Tóthovú, ktorá bola voči projektu veľmi ústretová a nápomocná. S udelením licencie súhlasili aj dediči práv pani Fischerovej, jej dve dcéry a vnuk.
Režisérka Janka Ovšonková, pochádzajúca z Vysokých Tatier, vo svojej explikácii uvádza, že jej cieľom je v komornom priestore nechať hľadisko pocítiť pach beznádeje, no aj víťazstvo slobody na konci príbehu. „Úspešnú knihu sme sa rozhodli pretaviť do monodrámy a oživiť tak neskutočne krutý, desivý svet, ktorý musela mladá Lučenčanka žiť. Viola prežívala svoju prvú lásku. Mala veľkú a milujúcu rodinu, priateľov, ambície a sny. Nič z toho jej neostalo. Žáner monodráma ponúka možnosť zamerať sa detailne na emócie a svet hlavnej hrdinky. Cieľom je aj v regióne priniesť asociáciu s dianím minulým a podporiť memento aj v odľahlých končinách krajiny, kde často panuje pocit, že udalosti „veľkého sveta“ sa nás niekedy netýkajú.“ Autori predstavenia chcú vyzdvihnúť človeka ako bytosť, ktorú nie je možné posudzovať na základe jeho vierovyznania, národnosti, či farby pleti, ale len pre jeho činy. Kostýmovou výtvarníčkou je Martina Golianová, scénografom Dušan Krnáč, autor scénickej hudby Peter Gábor, realizátorom scénického návrhu Zdenko Dudžák. Fotografie k predstaveniu zhotovil Robo Kočan. Na finálnu krajčírsku realizáciu kostýmu sa podujala pani Eva Kovalská.
RAMAGU, o. z. je profesionálne regionálne zoskupenie pôsobiace na poli kultúry v regióne Pienin a Zamaguria (okres Kežmarok). Od svojho vzniku (2009) vytvorilo v regióne nezávislé divadlo, ktoré má na konte desiatky premiér a stovky repríz. RAMAGU od roku 2018 prevádzkuje kultúrne centrum RAMAGU ATELIÉR s paušálnym mesačným programom a od roku 2012 vydáva nezávislý regionálny mesačník Zamagurské noviny.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Prešovský samosprávny kraj. Hlavným mediálnym partnerom je iniciatíva Mladí proti fašizmu: “Našim cieľom je okrem iného aj podpora projektov a aktivít, ktoré môžu prispieť k lepšej a otvorenejšej diskusii o hrôzach totalitných režimov. Stvárnenie diela Mengeleho dievča nás v tomto smere veľmi zaujalo, považujeme ho za správny a účinný spôsob, akým posunúť spoločenskú diskusiu a spôsob, akým komunikujeme o nástrahách fašizmu na ešte vyššiu úroveň a veľmi si vážime, že môžeme byť hlavným mediálnym partnerom tejto monodrámy,” hovorí zakladateľ iniciatívy Mladí proti fašizmu, Marek Mach.
Zdroj: www.kezmarok.sk a Facebook podujatie TU.