info@tatryspispieniny.sk
+421 52 449 2135
default-logo

Tip na výlet:

Za krásou zbierok ľudových tradícii.

Letné obdobie ponúka obdivovateľom ľudového umenia množstvo folklórnych festivalov, prehliadok, či remeselných prezentácií. Niektoré navštívite, iné nestíhate a čosi nezabudnuteľné by ste možno radi prežili v pokojnejšom období, bez návalov turistov. Práve takú atmosféru ponúkajú jesenné, či zimné mesiace v regióne Tatry-Spiš-Pieniny. Až trojicu ľudových izieb môžete hravo navštíviť za jeden deň, a to v obciach Ždiar, Osturňa, Lendak a v meste Kežmarok. Zaujímavé je, že každé spomínané miesto predstavuje trochu inú kultúru, prezentovanú najmä štýlovými krojmi a nárečím.

Ždiarsky dom je ľahko dostupný a dobre označený približne v strede goralskej obce Ždiar. Nachádza sa v komplexe dreveníc, bol postavený v roku 1971 (podľa vzoru drevenice z roku 1911). V obytnej časti je stále expozícia vnútorného interiéru, krojov a pracovného náradia. Popri zaujímavom výklade máte možnosť obliecť sa do krojov zažiť Ždiarsku svadbu. Vyberte sa viacčlenná skupinka (5-10 osôb) a určite sa dobre zabavíte.

 

Babičkina chyža v Kežmarku.

Neskutočné množstvo lásky, nadšenia a voľného času bolo potrebné pre vybudovanie ľudovej izby Babičkina chyža. Návštevník sa v nej môže zoznámiť s množstvom predmetov a nástrojov, ktoré používali naši predkovia, aby si vedeli zaobstarať obživu. Mesto Kežmarok bolo v minulosti známe svojimi remeselnými cechmi a zručnosťou obyvateľov. Prostredníctvom Babičkinej chyže, ktorý je umiestnená v budove Mestskej knižnice na Hlavnom námestí č. 64 si môžete vyskúšať aj prácu starých materí – tkanie na krosnách, či obdivovať ich zručnosť v nádherných výšivkách ždiarskeho alebo lendackého kroja. Takto sa každoročný Festival ľudového remesla EĽRO organizovaný v Kežmarku premietol do skromnej celoročnej výstavy historického umenia.

 

Osturnianska izba.

Najmladšou expozíciou, ktorá vznikla len pred rokom je Osturnianska izba. Osturňa je známe predovšetkým zachovanou architektúrou dreveníc, vďaka čomu je zapísaná ako Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry (od roku 1979) a  má 157 pamiatkovo chránených objektov.

Obec je známa ako najsevernejšia rusínska obec na Slovensku a jazykové nárečie, ktorým obyvatelia komunikujú medzi sebou sa volá „osturnianska hvara“. O ťažkom živote obyvateľov gréckokatolíckeho vierovyznania vám porozprávajú v Osturnianskej izbe, ktorá sa nachádza v budove zrekonštruovanej školy. Zaujímavosťou je zbierka tradičného nábytku a náradia, ale aj svadobných rekvizít a typických maľovaných ornamentov. Tu si môžete zakúpiť aj pekné darčeky napr. výšivky, bábiky, či bylinkové zmesi.

 

Múzeum ľudovej kultúry v Lendaku.

Neskutočné množstvo lásky, nadšenia a voľného času bolo potrebné pre vybudovanie Múzea ľudovej kultúry  umiestneného v dreveničke na Potočnej ulici v Lendaku.

Návštevník sa tu môže zoznámiť s množstvom predmetov a nástrojov, ktoré používali obyvatelia obce Lendak, aby si vedeli zaobstarať obživu. Môžete si tu vyskúšať aj prácu starých materí – tkanie na krosnách, či obdivovať ich zručnosť v nádherných výšivkách lendackého kroja. Expozície sa týkajú gazdovstva, remesiel a náboženstva.

 

Text, fotografie: Gabriela Bodnárová