info@tatryspispieniny.sk
+421 52 449 2135
default-logo

V dobe svojho vzniku bol najlepším stredným tankom, ktorý skĺbil dobrú mobilitu, pancierovanie aj palebnú silu. Tank T-34/85, zvaný tiež Jánošík nájde návštevník v mestskom parku za hradom v Kežmarku. Je pamiatkou oslobodenia mesta počas druhej svetovej vojny, kedy patril medzi najlepšie útočné pozemné mechanizmy.

Prvýkrát bol tank typu T-34 použitý počas druhej svetovej vojny a  získal si veľké uznanie aj u Nemcov. Na základe skúseností s týmto typom sa inšpirovali pri tvorbe podobnej konštrukcie svojho stredného tanku, ktorý nazvali Panther. Odpoveďou sovietskej vojnovej výroby bol v roku 1943 tank s 85 milimetrovým kanónom, ktorý dostal označenie T-34/85. Obidva tanky boli približne rovnako pancierované aj ťažké, pričom Panther prekonával T-34 v presnosti a výkone kanóna, čo bolo v boji rozhodujúce. Tank T-34 vynikal jednoduchosťou výroby, ktorá umožnila prečísliť nemecké stroje. Zaujímavosťou je, že tank T-34/85 bolo možné skompletizovať za 40 hodín, samozrejme ak bol dostupný všetok materiál.

Tank T-34/85 bol do parku umiestnený v roku 1969 pri 700. výročí založenia mesta Kežmarok.

Podstavec tanku tvorí kamenný základ, na ktorom sa nachádza text: „Nech sa tento pamätník stane symbolom hrdinstva príslušníkov 1. Československej samostatnej tankovej brigády vzniklej v ZSSR, ktorá sa po ťažkých bojoch pri oslobodzovaní našej vlasti na týchto miestach v Kežmarku v januári a februári 1945 znova sformovala, aby mohla zasiahnuť do ďalších bojov proti fašistom.“

Každoročne sa pri tanku konajú pietne zhromaždenia a kladenia vencov na počesť padlých hrdinov z celého sveta.

Spracovala: Gabriela Bodnárová

Zdroj: Ondrej Miškovič, redaktor Noviny Kežmarok

Foto: Ondrej Miškovič