AJ DEJINY SA MÔŽU MENIŤ
Niekedy sa zapíše to, čo sa práve hodí, inokedy dôjde k omylu nejednoznačným výskumom. A práve to druhé sa udialo pri rázovitej obci Ždiar. Donedávna sa považoval rok 1282 za rok prvej písomnej zmienky o obci. Fakty hovoria niečo iné. Skutočný záznam o Ždiari, atramentom na pergamene, pochádza až z roku 1590. Originál listiny vlastní archív Spišskej Kapituly.
Drsné podnebie a husté lesy nepriali masívnemu usídľovaniu obyvateľstva v tejto zamagurskej lokalite. Medzi prvých trvalo žijúcich Ždiaranov môžeme zaradiť valachov, drevorubačov, uhliarov a pastierov. V písomnosti z roku 1628 sa už Ždiar nazýva obcou.
Dnes Ždiar patrí medzi veľmi vyhľadávané strediská zimných športov a celoročnej turistiky.
ČO SA OPLATÍ V ŽDIARI NAVŠTÍVIŤ?
Prechádzku celým Ždiarom možno vnímať ako menšiu túru. Obec sa popri ceste tiahne v dĺžke niekoľkých kilometrov a zarezáva sa do viacerých dolín. Ždiarske budovy pomerne často využívajú drevo ako stavebný materiál, čo dáva mnohým obydliam jedinečnú charakteristiku.
Silné ľudové cítenie prevláda aj v dnešnej modernej dobe. Predovšetkým v nedeľu sa Ždiarania schádzajú v kostole, kam kráčajú v úchvatných goralských krojoch.
Múzeum Ždiarsky dom sa nachádza v drevenici, teda v pôvodnej architektúre. Expozícia dôsledne mapuje život miestnych Goralov, disponuje autentickým vybavením interiéru a bohatstvom v podobe krojovaných odevov. K fenoménom patrí možnosť oboznámiť sa s obradom ždiarskej svadby. Záujemcom je ponúkaná možnosť vyskúšať si miestny kroj. Vyhotovené fotografie tak aj po rokoch pripomenú jedinečnosť tejto expozície.
Bachledová dolina s Chodníkom korunami stromov sa stala priam magnetom pre turistov. Bezbariérovosť v celej dĺžke v kombinácii s nádherným výhľadom poteší malých i veľkých návštevníkov.
NA SKOK OD ŽDIARU
Tatranská Javorina vzdialená len 11 kilometrov od Ždiaru je známa predovšetkým chrámom a poľovníckym zámočkom. Drevený rímskokatolícky Kostol sv. Anny dal v roku 1903 postaviť knieža Hohenlohe. Zasvätený je patrónke lesnej práce. Zvláštnosťou je skutočnosť, že knieža bol protestant.
Zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je využívaný na reprezentačné účely Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky. Návštevníkom je prístupný každý štvrtok okrem štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Zámoček pruského kniežaťa s pôvodným vybavením je od roku 2009 národnou kultúrnou pamiatkou.
Zamagurie sa odjakživa prepájalo s Pieninami. Atraktívny Červený Kláštor (37 km) okrem turistiky a adrenalínového splavu Dunajca ponúka aj kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka (45 km). Milovníkov histórie nadchne mesto Kežmarok s Mestským hradom a Dreveným evanjelickým artikulárnym kostolom – UNESCO (22 km).
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“