ŤAŽKÉ ZAČIATKY
Na mieste niekdajšej vodnej priekopy sa v roku 1872 konal slávnostný výkop pre zahájenie výstavby Nového evanjelického chrámu. Drevený artikulárny kostol nepôsobil dostatočne reprezentatívne a v tom čase mal i statické nedostatky.
Nový evanjelický kostol mal byť vo veľkom štýle. Preto bol oslovený najlepší architekt v monarchii Teofil Hansen, ktorý cirkvi podaroval podrobné plány. Staviteľ ich úplne nedodržal pre chýbajúce financie. Preto na vežu neosadili hodiny. Ubehlo 22 zím od položenia základného kameňa, kým bol chrám v roku 1894 dokončený.
NEZAMENITEĽNÁ TVÁR MESTA
Dnes Nový evanjelický kostol udáva nezameniteľnú tvár mesta. Charakteristické červené sfarbenie omietky doplnené o zelené prvky upúta a zároveň robí zo stavby orientačný bod. Aj keď architektonické stvárnenie láka k mylnej domnienke, že sa jedná o orientálnu stavbu, nie je to pravda. Nový kostol bol vybudovaný v takzvanom eklektickom slohu.
AŽ NEUVERITEĽNÁ SYMETRIA
Prvé, čo zaujme v interiéri, je prísna symetria. Raritou chrámu sú dve kazateľnice. Pohľad cez majestátne čierne stĺporadie privádza zrak k oltárnemu priestoru. Ten sa nachádza na netradičnej západnej strane. Vedie k nemu priestranné schodisko do úrovne prvého poschodia.
Na symetricky rozložené lavice sa môže usadiť až 900 ľudí, pričom počas Bohoslužieb sedávali vľavo muži a vpravo ženy. Nádherne symetrický je aj organ umiestnený v zadnej časti kostola na chóre so svojimi 1 869 píšťalami. Dodnes slúži nielen pri pobožnostiach, ale je hojne využívaný aj pri rôznych koncertoch.
KRÁĽOVSKÝ HROB
Len málo chrámov má tú česť poskytnúť pokoj ostatkom vladárov. Imrich Thököly (1657 – 1705), sedmohradské knieža a nekorunovaný kráľ Horného Uhorska, zohral významnú úlohu v dejinách Kežmarku, Uhorska i Sedmohradska. O jeho životnom príbehu sa návštevník dozvie pri jeho hrobe v pribudovanej časti mauzólea (1909).
Od roku 1981 je Nový evanjelický kostol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
ROZHODNE STOJÍ ZA NAVŠTÍVENIE
V tesnej blízkosti sa nachádza Drevený artikulárny kostol (UNESCO) a výnimočná evanjelická Lyceálna Knižnica so 150 000 zväzkami kníh. Mesto ponúka samozrejme viac. Milovníkom starobylej krásy odporúčame držať sa historickej cesty, ktorá ich plynulo prevedie tým najkrajším a najhodnotnejším v Kežmarku.
Pamiatky mesta Kežmarok: otváracie hodiny, kontakty, vstupné…
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“