MAXIMÁLNE NETRADIČNÉ
Počuli ste už o Slepeckom múzeu? Ojedinelá expozícia vznikla už v roku 1974 a sídlila v bývalej bašte, ktorá je súčasťou mestského opevnenia.
Študenti s chybami zraku potrebovali k výučbe špeciálne pomôcky, ktoré dnes tvoria zbierkový fond múzea. Medzi výnimočné vystavené predmety môžeme smelo zaradiť medený glóbus z roku 1927, plastickú mapu Vysokých Tatier či reliéf Mariánskej hory. Osobité miesto zastáva Kleinov písací stroj z roku 1830. Priestory v bašte neboli vyhovujúce poskytovanou výstavnou plochou ani dostupnosťou pre návštevníkov s handicapom. Múzeum preto na nejaký čas zaniklo, avšak zbierkový fond zostal zachovaný.
ZNOVUZRODENIE
Začiatkom 90. rokov sa opäť začalo uvažovať o znovuotvorení výstavných priestorov so slepeckou tematikou. Meštiansky dom na Námestí Majstra Pavla 28 sa ukázal ako vyhovujúci pre tieto účely. 16. novembra 1990 vzniklo nové Múzeum špeciálneho školstva v Levoči. Jedinečná expozícia mapuje históriu špeciálneho školstva od jeho vzniku po dnešok. Zameraná je hlavne na prezentovanie v oblasti zrakového, sluchového, telesného a mentálneho znevýhodnenia. Jednotlivé miestnosti návštevníkov doslova vtiahnu do problematiky.
Z DOBRÉHO SKVELÉ
Po rozsiahlej rekonštrukcii bola v roku 2017 zriadená reinštalácia exponátov. Dnes je na štyroch poschodiach možné spoznávať vystavované predmety viacerými zmyslami. Prehliadku múzea spríjemňuje a predovšetkým obohacuje sprevádzajúci lektor. Dve oddychové zóny s možnosťou sledovania dokumentárneho filmu s nosnou tematikou múzea padnú vhod najmä návštevníkom s handicapom.
Muzeálna expozícia, dômyselne rozdelená do štyroch celkov, ponúka pohľad na históriu. Ďalej je to knižnica so študovňou, priestor venovaný učebným pomôckam a dominantná časť zaoberajúca sa ľudskými zmyslami.
Pedagógovia určite ocenia možnosť stiahnuť si metodické listy zostavené pre materské školy, základné školy prvého a druhého stupňa, ako aj materiály doplňujúce výučbu na stredných školách.
Z múzea ešte ďalej
Prechádzka námestím môže rozveseliť dušu pri historicky vzácnej klietke hanby z roku 1600. Vedľa architektonicky zaujímavej radnice stojí Bazilika sv. Jakuba s najvyšším oltárom na svete. Zároveň aj okolie Levoče má čo ponúknuť. Kežmarok nazývaný aj Perlou pod Tatrami je ďalším klenotom v regióne (28 km). Spišský hrad a Spišská Kapitula sú ďalšou neodmysliteľnou zastávkou nazývanou aj Spišský Vatikán (19 km).
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“