Adresa: Informačná kancelária mesta Levoča (IKLE), Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
Mail: ikle@levoca.sk
Tel.: +421534513763
GPS: 49.027675, 20.589539 (IKLE)
JADRO LEVOČE
Bohatstvo a význam stredovekej Levoče dokazujú predovšetkým meštianske domy tvoriace dnešné Námestie Majstra Pavla. Napriek množstvu ničivých požiarov si námestie zachovalo gotické i renesančné prvky.
Rozmach nastal predovšetkým vďaka privilégiu – právu skladu. Rovnaké právo získalo špekulatívnym spôsobom aj mesto Kežmarok, čo malo za príčinu 250 rokov trvajúcu vojnu medzi mestami. Levoča zároveň stála na takzvanej jantárovej obchodnej ceste, ktorá smerovala od Baltského po Jadranské more.
Čulý obchodný ruch si vyžadoval ochranu obyvateľov. Dobre poslúžil fortifikačný systém vybudovaný okolo celého mesta. V časoch najväčšej potreby mal 15 bášt. Dnes je možné obdivovať šesť z nich, pričom tri tvoria mestské brány. Ide o Košickú, Poľskú a Menhardskú. Posledná menovaná získala svoj názov podľa obce Vrbov, ktorá sa v starej nemčine nazývala Menhard.
THURZOV DOM
Veľkoobchodníkovi s kovmi (predovšetkým s meďou) patril dom číslo 7 na námestí v Levoči. Dalo by sa povedať, že ide o najokázalejšiu budovu, bohato zdobenú renesančnou atikou a sgrafitovou výzdobou. Rod Thurzo štedro podporoval školstvo, kultúru i umenie v meste a dával priestor všeobecnému rozmachu.
ĎALŠIE POZORUHODNÉ DOMY
O minulosti Levoče sa dozvedáme predovšetkým z kroniky Gašpara Haina. Svoj dom daroval lutheránom, vďaka čomu v ňom vzniklo Evanjelické lýceum. Dnes v tomto nádhernom objekte sídli Slovenské národné múzeum.
Prístavbu Baziliky sv. Jakuba tvorí Henckelova knižnica, ktorá je pravdepodobne prvou účelovou knižnicou na Slovensku. V svojej dobe obsahovala všetky Lutherove spisy a diela Melanchtona s vlastnoručným venovaním.
Kupec európskeho formátu dal prebudovať pôvodný dom na Schwabov palác. V čase rekatolizácie sa v tomto architektonickom skvoste s jedinečným arkádovým dvorom konali bohoslužby evanjelickej cirkvi.
Za najbohatšieho mešťana bol považovaný Šebastián Krupek, ktorého rodina sa do Levoče prisťahoval z Krakova. Jeho dom na Námestí Majstra Pavla 44 vzbudzuje pozornosť predovšetkým bohatou priestorovou výzdobou fasády.
Kto by nepoznal dielo Jána Ámosa Komenského Orbis Pictus? Štvorjazyčná tlač zdobená drevorytmi sa realizovala v Brewerovej tlačiarni, ktorá v Levoči nepretržite fungovala od roku 1624 takmer jeden a štvrť storočia. V dobovej kníhtlačiarskej dielni na Námestí Majstra Pavla 26 uzrel svetlo sveta aj kancionál Juraja Tranovského Cithara Sanctorum.
Námestie Majstra Pavla v Levoči ozdobuje vyše šesťdesiat meštianskych domov. V centrálnej časti námestia sa okrem evanjelického kostola, radnice a Baziliky sv. Jakuba nachádza aj mestský park. Vznikol na popud kapitána Arthura Wildburga v roku 1835. V tom čase Levoča stratila obchodný význam a námestie s trhoviskom nahradila prechádzková aleja s altánkom.
OKOLIE LEVOČE
Spišský hrad a Spišská Kapitula sú ďalšou neodmysliteľnou zastávkou na ceste po pokladoch Spiša (19 km). Oku lahodiace mesto Kežmarok (28 km) dýcha rovnakou históriou a jeho dejiny sú úzko späté s Levočou.
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“