SRDCE LEVOČE
Staršiu gotickú budovu zničil veľký požiar v roku 1550. Na pozostatkoch múrov bola v renesančnom slohu vybudovaná nová radnica. Jej dokončenie sa spája s rokom 1615. Prestavby a úpravy menili podobu radnice naprieč stáročiami. Dnešnú krásu získala radnica z poslednej veľkej prestavby z konca 19. storočia.
Oku lahodiaci architektonický zjav zaujme predovšetkým arkádami a pripojenou renesančnou zvonicou s hodinami. Vzhľadom k tomu, že sa za múrmi radnice odohrávali najvážnejšie rozhodnutia týkajúce sa mesta i širšieho okolia, pribudli na fasáde medzi oknami maľby piatich cností. Dodnes pripomínajú občanom, aby boli striedmi, opatrní, udatní, trpezliví a predovšetkým spravodliví.
Raritou pri radnici je aj klietka hanby zo 16. storočia. Slúžila na verejné vystavovanie previnilcov proti dobrým mravom. Skončiť v malom zamrežovanom priestore sa dalo za dnes pomerne všedné delikty, ako ohováranie, opilstvo ši cudzoložstvo.
DVERE ZRADY
Radnica je dodnes srdcom Levoče a jej nádherná zasadacia sieň slúži potrebám mesta na reprezentačné účely. Poschodie je venované expozíciám Spišského múzea. Lákadlom sú dvere zrady vyobrazujúce Levočskú bielu pani. Návštevník sa ďalej v muzeálnych priestoroch dozvie o dejinách a vývoji mesta. Svoje neodmysliteľné zastúpenie majú v priestoroch aj cechy. Výstavná sieň vhodne dopĺňa stále expozície a poskytuje priestor príležitostným výstavám.
DVE PRAVDY O PÁDE LEVOČE
Dvere zrady dodnes zachytávajú podobizeň Juliany Géciovej-Korponayovej, ktorá v meste skutočne žila. Legenda o Levočskej bielej pani hovorí, že Juliana sa zamilovala do dôstojníka nepriateľskej armády. Opojená láskou ukradla richtárovi kľúče od jednej z mestských brán a vydala obyvateľov do rúk nepriateľa. Jej počin bol vnímaný ako zrada. Juliana však vedela, že mesto nikdy nebolo skutočným spojencom Františka II. Rákocziho, a tak či tak by kapitulovalo. Zradou tak zabránila krviprelievaniu.
NA ČO SA EŠTE OPLATÍ ZAMERAŤ?
Baziliku sv. Jakuba s najvyšším oltárom na svete sa skutočne oplatí navštíviť. Rovnako aj dom Majstra Pavla. Úchvatná je prechádzka námestím pomenovanom po rezbárskom majstrovi s meštianskymi domami. Pútnikov a veriacich upúta Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore. Blízky Kežmarok (28 km) sa historicky vyrovná skvostnej Levoči. Spišský hrad a Spišská Kapitula tvoria fenomenálnu kapitolu sami o sebe (19 km).
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“