info@tatryspispieniny.sk
+421 52 449 2135
default-logo

Rímskokatolícky kostol – stanovište č.2

K najväčším pamätihodnostiam obce patrí drevený Kostol sv. Jozefa s neskorobarokovým oltárom. Kostol bol postavený (1895) ako kaplnka. V 50. rokoch 20. storočia bol zväčšený o oblúkovú časť, kde je osadený oltár. V 90. rokoch bol zväčšený v časti chóru a upravený do dnešnej podoby. Zvnútra je obložený borovicovým drevom, na strope je borovicový kazetový obklad. Interiér zdobia sochy sv. Jozefa s Ježišom a Panny Márie (lipové drevo), drevorezba Poslednej večere na obetnom stole a symboly štyroch evanjelistov.

Vzácnou osobnosťou v oblasti náboženského života bol rodák ThDr. Ján Čarnogurský PhDr. (1904- 1938) – kňaz, profesor, spirituál kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule – zomrel v povesti svätosti.

Viete, čo je Planetníkov dar? Povesť hovorí, že Planetník je muž, ktorý je pánom zlého počasia. V Malej Frankovej raz prichýlili a pohostili starého muža, nevediac, že je to Planetník. Z vďaky obdaroval starý muž Frankovčanov tým, že ich kostolný zvon dostal čarovnú moc. Ak pred búrkou budú neprestajne zvonom zvoniť, mračná a blesky dedine neublížia.

Tip na zábavku pre deti: Pohojdajte sa na hojdačke.

Potom pokračujte po zelenej značke náučného chodníka ku odbočke ku odbočke ku krížu po Novej droge.

Náučný chodník Horným koncom Malá Franková