info@tatryspispieniny.sk
+421 52 449 2135
default-logo

Najkrajší výhľad na Furmancovej droge – stanovište č. 4


Nachádzate sa na jednom z najkrajších miest na Furmancovej droge. Tu vidíte uprostred malebnej horskej prírody Spišskej Magury v doline Frankovského potoka v celej jej kráse obec Malú Frankovú. V diaľke sa vypínajú štíty Belianskych Tatier a za nimi vrcholy Vysokých Tatier. Vidiac tú nádheru, ktorá chytá za srdce, často si tu obyvatelia pri práci zaspievali.

Vypočujte si goralsku pieseň z Malej Frankovej:

https://www.youtube.com/watch?v=6BigNaKDqSI

Pohorie Spišskej Magury má prevažne hornatinový a vrchovinový reliéf. Väčšinu povrchu zaberajú prevažne ihličnaté lesy, v ktorých pôvodné bučinové a jedľo-bučinové lesy nahradili smrekové lesy. Odlesnené časti pohoria zaberajú lúky, pasienky, kroviny a menšie polia.

Okolie obce ponúka v letnom období výborné podmienky na cyklopotulky, turistiku v prírode, ako aj na zber húb, malín, čučoriedok a iných lesných plodov. Skúste sa poobzerať po okolí, či nájdete niektoré z lesných plodov a pochutnajte si na nich. Potom sa vráťte späť do dediny tou istou trasou.

Môžete si oddýchnuť, alebo vyhľadať druhý náučný chodník –Furmancova droga – Horným koncom, ktorý má svoje 1. stanovište pri miestnej knižnici.

Spracovali:

  • Ing. Gabriela Bodnárová, Ing. Milan Kuľanda, PhD.
  • Foto: Ing. Gabriela Bodnárová, Ing. Milan Kuľanda, PhD.
  • Foto Múzeum ČK a Splav Dunajca: zdroj archív OOCR TSP

https://pixabay.com/photos/wolf-zoo-canis-lupus-canine-mammal-725388/- foto Vlk dravý

https://obrazky.superia.cz/ostatni/turek.php

Náučný chodník Dolným koncom Malá Franková