Štart – stanovište č.1
Kto sú vlci? Vedzte, že obyvateľov Malej Frankovej susedia z okolitých dedín volajú „ vlkmi“. Možno to súvisí s tým, že často museli svoje ovečky v zime chrániť pred hladnými vlčími svorkami.
História obce
Dolina Frankovského potoka v Spišskej Magure bola osídlená už koncom 13.storočia. Vznikla tu dedina Franková, ktorá svoje meno dostala zrejme po magistrovi Frankovi z rodu Berzevici, ktorý tu žil koncom 13. a 14.storočia. Dedina bola založená na šoltýskom (nemeckom) práve. Koncom 14.storočia prešla obec do vlastníctva kartuziánov na Skale útočišťa a potom patrila k panstvu Červený kláštor v Lechnici. Okolo polovice 16.storočia bola Franková doosídlená rusínskym obyvateľstvom na valašskom práve. Roku 1563 kráľ daroval majetky patriace k panstvu Červený kláštor Spišskej kapitule, po nej ich istý čas vlastnili Juraj Magócy a Štefan Tököli a koncom 16. storočia Juraj Horváth z Plavča. A práve on sa zaslúžil o založenie Malej Frankovej na kopaničiarskom práve. Neskôr vlastnili majetky: Rákociovci, nitriansky biskup Ladislav Matiašovský, rehoľa kamaldulov, grécko-katolícke biskupstvu v Prešove. V rokoch 1979-1990 boli Veľká a Malá Franková zlúčené do obce Franková. Od roku 1990 je Malá Franková opäť samostatnou obcou.
Erb : V erbe obce dominuje podobizeň biskupa Romualda, ktorá odzrkadľuje vzťah ku kartuziánskemu mníšskemu rádu, sídliacemu po stáročia v Červenom Kláštore. V modrom gotickom štíte zo zelenej päty vyrastá strieborný strieborne odetý žehnajúci mních so zlatou berlou v ľavej ruke. V strede zelenej päty štítu je zlatý štvorlístok sprevádzaný po stranách dvoma striebornými päťcípymi hviezdami.
Tip na výlet do okolia:
Navštívte kláštor kalmadulských a kartuziánskych mníchov v Červenom Kláštore, kde sa dozviete viac o histórii regiónu, či legendu o lietajúcom mníchovi Cypriánovi.
Viac informácií nájdete na: http://www.muzeumcervenyklastor.sk/
Pokračujte po žltej značke na stanovište č. 2.