Krvavé dejiny XIV. – Sara (2016)
Mozaika osudov z obdobia holokaustu v Kežmarku (1938 – 1945)
KEDY?
- 6. a 7. júla (streda a štvrtok) od 19:00, každých 20 minút
- 8. a 9. júla (piatok a sobota) od 20:00 každých 20 minút
KDE? v interiéri Kežmarského hradu
AKO?
- vstupy sú každých 20 minút a predstavenie trvá 80 minút.
- Maximálny počet divákov v jednej skupine je obmedzený z priestorových dôvodov na 40 osôb.
- Predstavenie nie je vhodné pre osoby mladšie ako 18 rokov ani v sprievode dospelého.
VSTUPNÉ:
- predpredaj 7,00 €
- na mieste v deň predstavenia 8,00 €
Múzeum v Kežmarku uvádza v poradí 14-ty titul v cykle Krvavé dejiny. Ide o autorské predstavenia inšpirované históriou hradu a mesta. Vo všetkých predchádzajúcich ročníkoch sme sa zameriavali na staršie obdobia, na rody Laskych, Zápoľských, Thökölyovcov, protihabsburgské povstania a ďalšie. Tento rok sme sa inšpirovali obyčajnou čiernou mramorovou tabuľkou, ktorú si pri vstupe do expozície mnohí návštevníci ani nevšimnú. Je na nej však dôležitý a zaujímavý údaj: v budove kežmarského (vtedy „Thökölyho”) hradu zhromažďovali Židov z Kežmarku a okolia pred deportáciami do koncentračných táborov. Múzeum v Kežmarku sa niekoľkokrát v minulosti podieľalo na príprave seminára Žili medzi nami, ktorý mapuje toto obdobie. Keď majú byť Krvavé dejiny o histórii mesta a hradu, udalosti rokov 1938 – 1945 sú takisto súčasťou dejín.
Divadelné predstavenie SARA nie je vedeckým seminárom, ani odbornou prácou. Neoddeliteľnou súčasťou divadelného príbehu je aj čiastočná fikcia. Napriek tomu sme do scenára Krvavých dejín zapracovali veľké množstvo faktografických údajov, skutočné mená osôb a ich príbehy, ktoré sú, žiaľ, reálne. V predstavení dokonca odznejú aj unikátne autentické a mimoriadne vzácne nahrávky z archívu Slovenského a Českého rozhlasu, ktoré zachytávajú prejavy vtedajších najvyšších štátnikov. Pri príprave predstavenia sme komunikovali s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave, s Múzejno-dokumentačným centrom Železníc SR, s dokumentaristami RTVS, s PhDr. Norou Baráthovou a – samozrejme – s pamätníkmi týchto udalostí.
Vznikla tak zaujímavá mozaika, ktorá prináša divákom fiktívny príbeh Sary zo skutočnej rodiny lekárnika Kornhausera na pozadí skutočných udalostí, ktoré sa odohrávali v Kežmarku v období holokaustu. Cieľom príbehu nie je šokovať, ani preháňať, iba na základe svedectiev a dokumentácie priniesť obrázky doby, ktorá v Kežmarku reálne bola. Predstavenie sa odohráva v priestoroch hradu, ktoré jeho pracovníci špeciálne upravili na tento účel.
Predstavenie SARA hráme 4 večery, už od stredy 6. júla, aby sme vyšli v ústrety tým Kežmarčanom a obyvateľom okolia, ktorí sa chcú vyhnúť čakaniu v rade v čase EĽRO, nakoľko o toto podujatie je tradične veľký záujem.
Predstavenie obsahuje expresívne scény a výrazy, preto je vhodné pre divákov od 18 rokov, pre divákov do 15 rokov je neprístupné a to ani v sprievode rodičov. Veríme, že vzhľadom na tému je tento fakt pochopiteľný.
Autorom scenára a režisérom predstavenia je Marcel Hanáček, účinkujú herci divadla exTEATRO.
Viac informácií nájdete na webovej stránke http://kezmarok.com/