info@tatryspispieniny.sk
+421 52 449 2135
default-logo

Blíži sa víkend a vy uvažujete nad vychádzkou do prírody, ktorá je vhodná pre starších, alebo pre rodičov s deťmi? V podtatranskom regióne sú pekné miesta aj v mnohých obciach skromne stojacich v tieni vyhľadávaných a známych stredísk.

Mlynčeky neďaleko Kežmarku sa rozprestierajú na ľavom brehu zurčiacej tatranskej bystriny Biela voda. Mnohí radi navštevujú v doline nesúcej rovnomenný názov známu Chatu pri Zelenom plese.

Názov Mlynčeky vznikol pravdepodobne podľa toho, že sa tu nachádzali viaceré mlyny. Jeden z posledných, na toto obdobie veľmi moderný, bol vybudovaný v 70-tych rokoch 19. storočia. Spomienku na toto obdobie, ale aj iné veselé plastiky nájdete na Kelerovom chodníku.

Auto zaparkujte v strede obce na parkovisku oproti kostolu a vyberte sa po modrej cykloznačke v smere na Kežmarské Žľaby. Po krátkom čase (5 min.) nájdete po ľavej strane cesty tabuľku s názvom Kelerov chodník. Tu sa dozviete stručnú informáciu o názve a vzniku  chodníka. Pokračujte pohodlným lesným chodníkom s viacerými príjemnými zastaveniami a lavičkami. Chodník ústi na asfaltovú cestu neďaleko horárne, po ktorej sa po zabočení doľava dostanete ku poľovníckemu posedu a kŕmidlu lesnej zveri. Keď budete pokračovať ešte asi 300 m, dôjdete ku potoku Biela voda, kde sa v lete skvelo osviežite.

Na návrat k autu môžete použiť tú istú trasu, alebo lesnú asfaltovú cestu. Ak vám táto asi 4 km prechádzka nebude stačiť, využite možnosť zacvičiť si na neďalekom ihrisku pri parkovisku. Deti sa vyšantia na detskom ihrisku, dospelí majú k dispozícii work-outové prvky na precvičenie celého tela.

Nuž, Mlynčeky ako liečebné kúpele boli známe už od roku 1896 a vďaka prírode, dobrému vzduchu, ale aj vynaliezavosti zástupcov obce, liečia aj dnes…

Spracovala: Gabriela Bodnárová

Foto: Gabriela Bodnárová