46. spišské folklórne slávnosti
V posledný júnový víkend 23. – 24.6.2018 Spišský salaš ožije folklórom. 46. spišské folklórne slávnosti ponúknu návštevníkom množstvo ľudovej hudby, tanca, spevu, remesla, jedla a dobrej nálady. V tomto roku námety programu reflektujú jednak stredovekú tematiku, spojenú s bohatou históriou Spiša a jeho dávnovekej minulosti, zachovanej v povestiach, ale i piesňach a tancoch, bohatú tunajšiu pastiersku tradíciu, ako aj širšie kontexty tradičnej kultúry, ktorá je blízka regiónom Horehronia, Gemera, Šariša aj Abova.
Organizátormi podujatia sú Spišské osvetové stredisko, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, mesto Spišské Podhradie a Spišský salaš. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislav Trnka.
Festival začína vo štvrtok 21.6. verbovačkou v podaní členov FS Čačina, ktorí budú „verbovať návštevníkov“ v Levoči, na nádvorí Spišského hradu a v meste Spišské Podhradie. V piatok bude verbovačka pokračovať v uliciach mesta Spišská Nová Ves.
Sobotňajšie slávnostné otvorenie „Vitajce“ je spojené s prezentáciou zahraničného kolektívu z družobného poľského mesta.
Program pokračuje vystúpením detských folklórnych kolektívov zo Spiša – „Dzeci na Spišu“. Návštevníci budú mať možnosť spoznať víťazov regionálnych kôl súťaže folklórnych skupín z Košického samosprávneho kraja v programe „Nositelia tradícií“
Program „Naši najlepší“ ponúkne návštevníkom vystúpenia, v ktorom sa predstavia víťazi jednotlivých folklórnych súťaží: Makovická struna – súťaž v speve rusínsko-ukrajinských piesní, Šaffova ostroha – súťaž sólistov tanečníkov v ľudovom tanci, najmladší speváci zo súťaže hudobného folklóru detí a jubilujúce kolektívy. K dobrej nálade prispeje aj „škola tanca“, ktorá sa uskutoční na veľkej scéne amfiteátra a povedú ju známi tanečníci Vladimír Kendra a Marek Sabol z tanečnej skupiny Bardfa z Bardejova.
Večer bude inšpirovaný povesťami o hrade a podhradí, ktorý nás zavedie do stredoveku a začiatku novoveku na Spiši. Sobotňajší program pokračuje „Jánskymi ohňami“, ktorých súčasťou bude aj tancovačka pri vatre a muzike s ĽH Žigovci.
Nedeľňajší program začína účasťou členov folklórnych skupín na svätej omši vo farskom kostole v Spišskom Podhradí.
V prvom popoludňajšom programe „Hore Hronom, dolu Hronom“ sa predstavia kolektívy a sólisti z folklórneho regiónu Horehronie.
V slávnostnom galaprograme „To najlepšie čo doma máme“ sa predstaví Fsk Smižančanka zo Smižian, Fsk Škvarkare z Košickej Novej Vsi, ĽH Dominika Maniaka, Stolyčnoho džývky, SpSk Šafolka zo Smižian, SpSk Poľana z Jarabiny, Mária Brdárska z Rejdovej. Viacerí účinkujúci sú účastníkmi folklórnej televíznej šou Zem spieva.
Pokračovať budeme veľmi obľúbenou „školou tanca“, ktorá bude prebiehať na veľkej scéne. Na záver nedeľňajšieho programu vystúpi hudobná skupina Gypsy Lomnické Čháve s programom Bašavaha tumenge.
Mimoscénický program ponúka pestrú paletu aktivít, počas Jarmoku remesiel sa predstaví 31 remeselníkov. Oči detského diváka potešia vystúpenia jarmočného bábkového divadla s príbehmi „Hopsa hor sa, zem otvor sa!“ a „Palculienka“.
Ani tento rok nebude chýbať výstava historických fotografií rázovitej obce Kojšov z dolného Spiša a fotografie zo 4. ročníka súťaže „Fajna folklórna fotka“. Tí, ktorí radi zachytávajú folklórne momenty, majú sa možnosť zapojiť do 5. ročníka fotografickej súťaže pre neprofesionálnych fotografov. Malá scéna ožije programom FS Branisko a ochutnávkou „gruľových šmakov“ s doprovodom ĽH Branisko.
Bohatú studnicu ľudových tradícií Slovenska a regiónu Spiša Vám ponúkame 23.-24. júna 2018 na Spišskom salaši v Spišskom Podhradí.
Zdroj: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, Mgr. Vladimíra Barbuščáková -riaditeľka
Viac info – www.osvetasnv.sk, fb/osvetasnv.sk