Város Szepesváralja – Szepeshely (Spišské Podhradie – Spišská Kapitula)
Cím: Turistické informačné centrum Spišské Podhradie (Turisztikai információ központ Szepesváralja), Mariánske námestie 34, 053 04 Spišské Podhradie
E-mail: tic.spisskepodhradie@gmail.com
Tel.: +421534195133
GPS: 49.001595, 20.740098 (Parkoló a Püspöki kert mellett)
SZLOVÁK VATIKÁN
Bár Szepeshely (Spišská Kapitula) ma Szepesváralja (Spišské Pohradie) városrésze, valaha önálló község volt. A Szepesi vár területét már az ősember elfoglalta, bár jelentősebb időszak a vár komplexum építésével kezdődött.
Az egyházi városka megerősített területén a háromhajós Szent Márton székesegyház dominál kéttornyos homlokzatával. A reprezentatív templomot a régebbi 1221-ből származó épület helyén kezdték el építeni a Szepesi perjelség számára. Az igényes építkezést 1241-ben megbénította a tatárjárás, a munkálatok 1270 után folytatódtak. A további zavargások eredményeként a szakrális építmény egy erődítmény elemeit viseli hasított lőréseivel.
Az álbazilika belső terét egy kőszobor díszíti, amely egy mancsai közt könyvet tartó oroszlánt ábrázol A 13. század első felében készült. Megmaradt egy értékes freskó is, amely Károly Róbert Anjou király koronázását ábrázolja a középen elhelyezett Máriával, aki a kis Jézust tartja karjaiban. A falfestményen az 1317-es év díszeleg.
1650 után Szepeshely (Spišská Kapitula) környékén Szlovákia valószínűleg legnagyobb kálváriája épült, mely Szepesi Jeruzsálemként ismert.
KÖZÉPKORI BÜSZKESÉG
A 13. század Szepeshelyet (Spišská Kapitula) a megbízható hely funkcióval kötötte össze, amely középkori jegyzői hivatalt jelent. Az oktatásnak is ugyanúgy megvolt a maga helye, amellyel összefüggött az iskolalapítás. Szepeshely (Spišská Kapitula) az egyházi oktatás egyik központja volt a mai Szlovákia területén.
Ugyanakkor nem messze a reprezentatív templom épületétől Perjelségi palotát építettek, amely ma Püspöki palotaként ismert. Később a palotához tartozott egy francia park, amelybe az 1739-ből származó Óratornyon keresztül lehetett bemenni. Vele szemben áll 1732-től Nepomuki Szent János szobra.
SZEMINÁRIUM
Az erődítmény védelme alatt áll a papi szeminárium épülete is. A leglátványosabb építészeti beavatkozás 1932 és 1933 között történt, amikor is a tornyocskát és a kápolna haranglábát lerombolták. Később egy újabb szintet építettek az épülethez.
Az értékes szemináriumi könyvtár 1890-ig több mint 4 000 könyvvel rendelkezett. További évek leforgása alatt a könyvtár gyűjteménye a tekintélyes 30 000 kötetre bővült.
Az épület mai neve Vojtassák János püspök papi szeminárium.
A LEGSZŰKEBB KÖRNYEZET
A hit nyomait zsinagóga formájában a zsidó közösség is megőrizte Szepesváralján (Spišské Pohradie) (2 km). Nagy figyelemnek örvend a Szent Kereszt kápolna a Szürke Szakáll-hegyen (Sivá Brada) (2 km). A szakrális kincsekhez tartozik a zsigrai (Žehra) Szent Lélek templom is – UNESCO (7 km).
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“