Község Zsigra – Szepesi vár (Žehra – Spišský hrad)
Info: Turistické informačné centrum Spišské Podhradie (Turisztikai információs központ Szepesváralja), Mariánske námestie 34,
053 04 Spišské Podhradie
E-mail: tic.spisskepodhradie@gmail.com
Tel.: +421534195133
GPS: 48.998745, 20.770208 (Parkoló a vár alatt)
A KEZDETEKTŐL A VÉDELEMIG
Már maga a várhegy elérhetetlensége, a csaknem függőleges 40 méter magasságot is elérő sziklákkal, vonzotta az őslakosokat a helység elfoglalására. A 11. és 12. század fordulópontján a travertin sziklán építették fel az első jelentősebb védelmi jellegű épületet, amely letette a későbbi vár alapjait. A hatalmas épület fellendítéséhez szükség volt emberi erőforrásokra. Ezért ebben az időszakban érdembeli betelepítésre került sor, új falvak és városkák születtek az egész környéken.
Az erődítmény fontos védelmet biztosított a váraljai lakosoknak a tatárjárás idején 1241-ben. A vár ellenállt, bár a vérszomjas horda pusztítása még jobban megerősítette a Szepesség védekezőképességének kiterjesztésének és megerősítésének szükségességét a külső ellenségek ellen.
A következő évszázadok a vár tulajdonosainak különféle összecsapásairól szóltak. Jobb napjain a várkomplexum fejlődött és bővült, a rosszabbakon újra elesett.
A várnak nagy stratégiai jelentősége volt Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc Habsburg-ellenes felkelése során. I Leopold császár hadserege elfoglalta a várat. A felső vár falai, ahová a kivágott részekbe ágyúkat helyeztek, jelentősen sérültek. Ezek az ágyúk a lőcsei út felé voltak irányítva. A szatmári béke aláírásával a Habsburgok biztosították Magyarország irányítását és a Szepesi vár elvesztette jelentőségét.
A vár számára az utolsó szeg a koporsóba az 1780-as végzetes tűzvész volt. A lángok elnyeltek mindent, ami nem kőből volt. Az időjárás hatására még a falazat is tönkrement, és elkezdett szétesni. A két világháború eseményei zárták le a nagy szepesi védelmi emlékmű sötét időszakát.
Közvetlenül a háború után a Szepesi várat állami kulturális műemléknek nyilvánították. A nemzeti kulturális műemlék státuszt 1961-ben kapta meg, amikor a romok átfogó kutatásába és megmentésébe kezdtek. A restaurációs munkák a mai napig folynak.
A VÁR MINT MÚZEUM
Ma a Szepesi várban a nyilvánosság számára is elérhető kiállítások vannak a Szepesi Múzeum igazgatásával. A vár területének fejlődését az archeológiai rész érzékelteti. Különösen érdekes leletek a római pénzérmék. Az évszázad eme kincsét a Sötét barlang rejtegette, amely a várszikla belsejében kanyarog.
A várkonyha bemutatja, hogyan folyhattak a középkori ünnepségek. A látogató megtudhatja, hogy a jólét idejében a vendégeknek több tucat ételt kínáltak, bőségesen az akkor ismert összes ételből, különösen a vadhúsból.
A nagyszabású ünnepségekhez elengedhetetlenül hozzátartozott a pihenés. A leggazdagabbak számára az erődítményben ággyal felszerelt hálószobákat rendeztek be. És hol feküdtek a szegények? Azt is megtudhatja a vár megtekintése során.
Borzongatóak a tanúvallomások, amelyek az igazságszolgáltatáshoz kötődnek. Az igazság eszközei a kínzó berendezések voltak, amelyek biztosították a kívánt vallomást és az esetek gyors lezárását. Igen, erről is mindent megtudhat a vár feudális joggal foglalkozó részében.
A fotogén kiállítási tárgyak közé sorolhatjuk a középkori kézi fegyvereket és ágyúkat.
VÁRBÉLI LÉLEKSIMOGATÁS
A meleg nyári napok és esték alatt a Szepesi vár különféle kulturális rendezvény színhelyévé válik. Különösen nagy népszerűségnek örvendenek a zenei koncertek.
Tekintélyes 100 x 100 méter nagyságával felkelti az érdeklődést a geoglifa, amelyet a fő útról lehet látni. A kőképződmény, amely a perui Nazca fennsík ábrájára emlékeztet, a Szepesi vár alatt egy ausztrál művész által készült 2008-ban. A kő ló a kelta pénzérmék jelenetét ábrázolja. Ugyanilyen ló motívumot Szlovákiában még sehol máshol nem találtak pénzérmén.
A legkisebbeket és a romantikus lelkűeket szíven ragadja Szép Hedvig legendája. Hogy miről szól? A látogatók azt is megtudhatják a Szepesség egyik legértékesebb műemlékének megátogatásakor.
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“