Város Lőcse (Levoča)
Cím: Evanjelický kostol (Evangélikus templom), Námestie Majstra Pavla 3, 054 01 Levoča
E-mail: faralevoca@gmail.com
Tel.: +421534512319
GPS: 49.025404, 20.588857 (Parkoló a templom mellett)
A KŐTŐL A FÁIG
Az 1544-es év összekapcsolódik a reformáció érkezésével Lőcsére (Levoča). A lakosság túlnyomó része evangélikusnak vallotta magát. A német ajkú hívők számára a mai Szent Jakab bazilika minorban tartották az Istentiszteleteket. Szlovákul az úgynevezett Fekete templomban prédikáltak, amelyet ma régi minorita Gimnáziumi templomként ismerünk. A magyar nyelvű hívek szétszóródtak, hol ide, hol oda jártak. Az evangélikusok jól éltek egészen az ellenreformáció megjelenéséig. 1674-ben minden megváltozott. A protestánsok templom nélkül maradtak egészen az 1681-es Soproni országgyűlésig. A következő időszakban a város falai mögött fatemplomot építettek a mai evangélikus temető helyére. 1709-ben elragadták tőlük a lángok, ami a híveket egy második fatemplom építésére buzdította. Az evangélikusok ezt a templomot is elveszítették. És így lett vége a fakorszaknak.
AZ ÚJ EVANGÉLIKUS TEMPLOM A TÉREN
Mennyi örömet okozott, amikor a Pál Mester Téren új klasszikus evangélikus templom épült görög kereszt formájú alaprajzzal és magasztos kupolával. Ugyanúgy csodálják ma is, mint ahogy 1837-ben csodálták. Aki betekint a templomba, nem bánja meg. A belső tér impozáns ereje igazolja azt, amiről suttognak. Igaz, hogy a templom bentről sokkal nagyobbnak tűnik, mint kintről. A második építészeti trükk is azonnal megjelenik. A templom egy kör, vagy félkör alakú építmény benyomását kelti. A rendhagyóan nagy kórusok az értékes történelmi könyvekkel teli polcokra vonják a figyelmet. A magasított területnek még egy különlegessége van. Az 1697-ből származó értékes orgona bár általános felújításra szorul, de a fatemplomból származik. Az újabb orgonát 1937-ben állították fel, s az egyházi szertartások során hatalmas hangjával betöltötte a templomot és a hívők lelkét. És hogy a fülek mellett a szemek is jól érezzék magukat, az oltár a híres lőcsei festő, Czauczik József festményével van díszítve. Krisztust ábrázolja, ahogy megmenti Pétert a tengeren. De ez a gyönyörű jelenet egy kis titkot rejt. A kép az eredeti drezdai sablon alapján készült, csak Lőcsén (Levoča) tükrözötten fordított.
EZT NEM VÁRTA VOLNA SENKI
A legszebb dolgok a szemek számára rejtettek. Aki nem szeretné az oltár mögötti részt megnézni, sokat veszít. A tizenhárom festmény egyedi gyűjteménye még a második fatemplomból származik. A középen elhelyezkedő festmény Jézus Krisztust ábrázolja, mint a világ megváltóját – Salvator Mundi. A bal és a jobb oldalon hat kép található. A figyelmes szem azonnal meglátja, hogy az alkotások a német feliratokon és az apostolok ábrázolásain kívül megkínzásuk jellemzőivel is rendelkeznek. A bibliai ciklus szemlélteti az egyház sokoldalúságát és Krisztus uralmát a világ felett.
AZ EMLÉKTÁBLA SZOMORÚ TITKA
A keresztkút mögött van egy oszlop, és az oszlopra egy emléktábla van elhelyezve. Minden olyan lőcsei evangélikus katona emlékére, aki elesett az I. világháborúban. Ahogy az első, úgy ért véget a a második világháború is és többek között új uralkodói hatalomhoz vezetett, amely elrendelte, hogy a táblát fekete anyaggal takarják le, mert szerintük nem illik tiszteletet adni ezeknek az áldozatoknak.
HOGY NE FELEJTSÉK EL
A lőcsei Ján Marschalko nem volt akármilyen szobrász, hanem európai jelentőségű szobrász. Túlnyomórészt Bécsben, Münchenben, Párizsban és Pesten tartózkodott. Éppen ott vannak a mai napig csodált hatalmas kő oroszlánok a Lánchídon. Szobrászati lábnyoma a kassai Szent Erzsébet székesegyházban is észrevehető, amelyet a 19. század végéről származó neogótikus szobrok díszítenek. Lőcsén (Levoča) egy hatalmas angyalt hagyott hátra, amely a szobrász szüleinek sírköveként szolgált, hogy soha ne feledkezzen meg róluk.
AMIT HATÁROZOTTAN MEGÉRI LÁTNI
Elsősorban a történelmi térnek van mit kínálnia. Pál Mester alkotásait Lőcsén (Levoča) kívül is meg lehet csodálni. A világhírű művész Krisztus szobra a gyönyörű késmárki Szent Kereszt bazilika minorban található (28 km). Ékessége még az Evangélikus Artikuláris fatemplom (UNSECO) is, amelyet joggal hívnak a szepesi kis Sixtus-kápolnának. Egészéves vízi élményt kínál a Ménhárdi termálfürdő (21 km). A Bélai-cseppkőbarlang (47 km) határozottan a föld alatti kincsekhez tartozik.
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“