Város Szepesbéla, Nagyőr (Spišská Belá, Strážky)
Cím: Belianska jaskyňa a chata Plesnivec (Bélai-cseppkőbarlang és Plesnivec faház), Regionálne turistické informačné centrum (Regionális turisztikai információs központ), Petzvalova 17, 059 01 Spišská Belá
E-mail: marta.grivalska@spisskabela.sk
Tel.: +421524680520
GPS: 49.229135, 20.316904 (Parkoló a Bélai-cseppkőbarlang alatt)
TÁTRAI KINCS
Már ősidők óta vonzották az embereket az üregek és a barlangok. Először lakóhelyekként szolgáltak, gyakran vallási szertartásokat rendeztek bennük. A modern ember idején a barlangok elsősorban az aranyásókat és a kalandorokat vonzották. A barlangok professzionális felderítése, tanulmányozása és elérhetővé tétele még fiatal szakma.
A Bélai-cseppkőbarlang joggal tartozik Szlovákia legkülönlegesebb barlangjai közé. A Tátrai Nemzeti Park legnagyobb, és egyúttal egyetlen megközelíthető magashegyi cseppkőbarlangja. Bejárata már régóta ismert. A „Dóm trosiek” 1884-ben lett elérhető. Jelentős áttörés az elektromos világítás bevezetése után történt 1896-ban. Ez csupán néhány évvel a villanykörte feltalálása után történt.
A Barlangliget (Tatranská Kotlina) parkolójában kezdődő erdei út egyúttal tanösvény is. A belépést a látogatók számára számos tábla teszi kellemesebbé. A csaknem 130 méteres emelkedő leküzdése nekik köszönhetően kellemesebb lesz. A csaknem egy kilométeres szakasz húsz-harminc perc alatt teljesíthető. A Bélai-cseppkőbarlang nagyon népszerű, és a megterhelő emelkedő ellenére számos turistával találkozhatunk az egész világból.
A jutalom a fáradozásért a bizarr szikla alakokkal és gyönyörű barlangmészkővel díszített titkos földalatti helyiségek látványa. A látogatókra főleg a pagodás sztalagmitok és a néhány tíz méter magas mészkő vízesések tesznek mély benyomást. A földalatti szépségek legalább egy kicsit feledtetik a tényt, hogy még a föld mélyén is 874 lépcsővel kell megküzdeni, amely a barlang járható részén, 1 370 méteres távon 125 méteres emelkedést jelent.
A barlangban tartózkodás elsősorban a légutakra van jótékony és gyógyító hatással. A levegő allergénektől mentes, alacsony a baktérium és porszemcse tartalma. A kellemes hatásokat már érezni lehet a megközelítőleg hetvenperces barlangnézést záró Zeneteremben. Azt mondják a vége a legjobb, a Bélai-cseppkőbarlangban ez szó szerint értendő. A kis tavacskával rendelkező hatalmas utolsó tér fantasztikus akusztikával rendelkezik. Már néhány évtizede fenséges visszhangú zenei koncerteket rendeznek a mélyén. A bátor és tehetséges látogatók a példátlan földalatti szépségektől búcsúzva énekelhetnek a többieknek.
PLESNIVEC FAHÁZ
A Hét-forrás völgye mágikusan vonzza az embereket. A 18. század végén a Bélai-Tátra területén is kitört az aranyláz. Egy Dreschler nevű aranyásó az említett területet választotta, és egy kisebb faházat épített oda. A nagy erőfeszítés ellenére azonban nem talált gyümölcsöző aranyat tartalmazó eret.
A völgy azonban biztosította az aranyat juharfa formájában, amely alkalmas volt kerékgyártásra. Pontosan ezért ugyanarra a helyre egy sokkal nagyobb faházat építettek (1892), ahol a favágók és a pásztorok éjszaka, vagy szeszélyes időjárás esetén félrevonulhattak.
A 20. század 30-as éveiben a Kárpát Egyesület arany korszakát élte. Egyik tagja, Gresch Tibor, Szepesbéla (Spišská Belá) városától bérbe vette a területet és a gerendaházak helyén felépített egy turista faházat Plesnivec névvel. Négy évvel később (1936) emeletet épített a faházra hatalmas hálószobákkal és négy kis szobával a hitelképesebb és igényesebb ügyfelek számára. A faház így 50 hálóhelyet biztosított.
A II. világháború alatt az épület üresen állt. A háború utáni államosítás ezt a magashegyi objektumot sem kerülte el, amely eredeti funkcióját már nem teljesítette. 1993 fordulópontján Szepesbéla (Spišská Belá) városa vette át a faház irányítását. Nagyfokú rekonstrukció vette kezdetét, amely 1997-ben tetőződött. Teljes értékűen a turistákat kezdte szolgálni az egyetlen lakható objektumként a Bélai-Tátrában.
A környéket természeti gazdagsága miatt a Tátra botanikus kertjének tekintik. Legegyszerűbben a Barlangligetről (Tatranská Kotlina) a kék és a zöld jelzést követve lehet odajutni. Az út átlagosan egy óra húsz percig tart. A második népszerű útvonal Késmárkiitatótól (Kežmarské Žľaby) vezet a kék és a sárga jelzésen a faházhoz. A túra nem egész két órát vesz igénybe. A többi útvonal sokkal megterhelőbb.
FIGYELEMRE MÉLTÓ
Szepesbéla (Spišská Belá) határa nem csak természeti gazdagságot kínál. Páratlan például a J. M. Petzval Múzeum, vagy a Szlovák Nemzeti Galéria a Nagyőri kastélyban a mellette fekvő angolparkkal. Késmárk (Kežmarok) (16 km) elsősorban szakrális műemlékével csábít, amely az UNESCO listáján szerepel a Késmárki várral együtt. Egy megterhelő túra kellemes befejezése lehet az egész évben nyitva tartó Ménhárdi termálfürdő (22 km).
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“