Város Lőcse (Levoča)
Cím: Bazilika minor svätého Jakuba (Szent Jakab bazilika minor), Námestie Majstra Pavla 53, 054 01 Levoča
Web: www.chramsvjakuba.sk
Tel.: +421534512347
GPS: 49.026441, 20.588651 (Pál Mester tér)
GÓTIKUS SZAKRÁLIS ÉKSZERDOBOZ
A legcsodáltabb objektum Lőcsén (Levoča) a Szent Jakab bazilika minor. A dóm a régebbi templom alapjaira épült, amelynek maradványai 1280-ból származhatnak. A mai templom építése 1300 után kezdődött. A terjedelmességre való tekintettel a templom időszakosan épült, csaknem száz évig. Jelentős mérföldkőnek számított az 1400-as év. A megőrzött feljegyzések alapján abban az időszakban fejezték be a háromhajós templom építését, bár mai teljes formáját ekkor még nem nyerte el, csak egy későbbi időszakban a további átépítéseknek és javításoknak köszönhetően.
VILÁGI JELENTŐSÉGŰ UNIKUM
A templomba lépés után főleg a hatalmas késő gótikus szárnyas oltár kelti fel a figyelmet, amely eléri a 18,62 m magasságot. Méretének köszönhetően a saját típusában a legmagasabb oltár a világon. A több mint öt évszázadon át tartó rendkívüli művészi és képzőművészeti átvitel a műnek páratlan történelmi értéket kölcsönzött.
A fő oltár azáltal is figyelemre méltó, hogy Pál Mester egyetlen olyan vitathatatlan művészi alkotása, amelyről írásos emlék maradt. A legendás műhely alkotásaival kapcsolatos információk minimálisak, ugyanis Lőcsét (Levoča) 1550-ben elnyelte a tűz. Elpusztította a város archívumának dokumentumait is.
A mestermű részét képezi az Utolsó Vacsora ábrázolása. A bibliai vallomáson kívül ez a rész nagy valószínűséggel Pál Mester önarcképét is rejti. Konkrétan az egyik apostolról van szó, akinek a fején olyan fafaragó sapka van, amelyet a középkorban használtak. Az egész fő oltár határozottan egy művészi csúcsalkotás.
VALÓBAN HIHETETLEN
Az egyik legenda Wildner szenátorról szól, aki a közelgő vihar ellenére kirándulni indult családjával a városba. A vihar villámokat hozott magával, amelyek az égbolton cikáztak, majd nagy dörrenéssel lecsaptak az egész környékre. Az egyik eltalálta a szenátor lányát, aki halott tekintettel, mozdulatlanul feküdt. A szenátornak nem volt másik utódja, ezért a lánya koporsójába tette azokat az értékeket, amelyeket halála után a lánya örökölt volna. Az egyetlen, aki titkon örült a szerencsétlenségnek a helyi sírásó volt. Rögtön az első éjszaka újra kiásta a sírt, mert már alig várta a ragyogó zsákmányt. Legnagyobb meglepetésére a ládában lévő lány élt, és azonnal hazafutott. Egész Lőcse (Levoča) erről beszélt, és mindenki csodaként tekintett a történtekre. A szenátor hálából, illetve az esemény örök emlékére egy kovácsolt keresztet készíttetett, amely a mai napig a Szent Jakab bazilika tetején van.
EVANGÉLIKUS TEMPLOM
A Pál Mester tér déli részét a 19. századi klasszicista evangélikus templom zárja. A görög kereszt formájú alapra helyezett fenséges kupola a belső tér meglátogatására buzdít.
A belső tér elsősorban a híres lőcsei festő, Czauczik József hatalmas festményével kelti fel az érdeklődést. A tengeren sétáló Krisztust ábrázolja. Isten templomában értékes történelmi könyvtár is rejlik.
FIGYELMÉBE AJÁNLJUK
Akinek nem lett volna elég a történelemből, meglátogathatja az ugyanolyan attraktív Késmárk (Kežmarok) városát (28 km). A Szepesi vár és Szepeshely (Spišská Kapitula) szintén kihagyhatatlan megállók Szepes kincseinek útján (19 km). Az egész évben nyitva tartó Ménhárdi termálfürdő még a téli hónapokban sem hagy senkit hidegen (22 km).
A SZENT JAKAB BAZILIKA TORNYA
Bár a 70 m magas torony ősi hatást kelt, valójában viszonylag új – a 19. századból származik, építészetileg kiegészíti a gótikus templomot, amely a 14. században épült. Valószínűleg az első olyan torony Szlovákiában, amely neogótikus stílusban épült. A látogatók számára a nyári turistaszezonban elérhető.
A NÉGY JAGELLÓ TESTVÉR KIRÁLYI LÁTOGATÁSA
A 15. század végén a királyi Lőcse (Levoča) városát meglátogatta a négy Jagelló testvér. A fontos királyi látogatókat illően kellett leültetni a templomban. Az értékes vendégeknek készített nagyon hosszú fa padot a belépő kapu elé helyezték el az eredeti gótikus toronyba, a bejáratot később befalazták. A templomot és a tornyot nagyon gyakran különféle katasztrófák sújtották, mint például földrengés 1443-ban, majd számos tűzvész a további évszázadokban.
A 18. század végén a régi torony olyannyira sérült volt, hogy összeomlása fenyegetett, ezért biztonsági okokból a városiak lebontották.
FERENC JÓZSEF CSÁSZÁR IS SZERETTE A SZÉP KILÁTÁST
Az új tornyot a 19. század húszas éveiben kezdték el építeni, azonban támogatás hiányában az építkezést felfüggesztették. A munkát Ferenc József császár látogatása gyorsította fel, aki szemrehányást tett a jelentős királyi városnak a megfelelő torony hiánya miatt. A munkálatok a tornyon egészen 1860-ig tartottak. Fridrich Muck terve alapján épült, a kőművesmunkákért Ludovít Schmit mester felelt. Az építkezés teljes ára 84 000 arany volt.
AZ IDŐ MINDIG UGYANÚGY TELIK
Ugye így van? És amiért értékes, mérni kell. Amíg a múltban erre a harangok szolgáltak, manapság itt van rajtuk kívül a két harang közé elhelyezett modern óramechanizmus. Ezek viszonylag újak – 1925-ből származnak, és a régebbi, 17. századi reneszánsz harangot váltották fel, amelyet az I. világháború során beolvasztottak.
MI IS LÁTHATJUK, AMIT AZ ŐRÖK LÁTTAK
A felső emeleten egy fa lépcsőház vezet az őrszobába. A helyiség védve volt az időjárási behatások ellen, kandalló is el volt benne helyezve. Miután végigmentünk az összesen 9 vízszintes szinten, jutalmunk a felejthetetlen kilátás: nyugaton a Tátrára és délen a Szlovák-érchegységre (Slovenské rudohorie) a Szlovák paradicsommal (Slovenský raj). Láthatják a város különféle emlékműveit: a torony délnyugati ablakából látható a gimnázium és a Fekete templom, a déli ablakból a városháza a harangtoronnyal és az evangélikus templom kupolája, az északi ablakból a Thurzó-ház és a bazilika a Mária-hegyen.
Minden ősszel futóversenyeket rendeznek a toronyra. És hogy a torony megmászása után merre? Legjobb relaxálni egyet a Resort Levočská Dolina (Lőcsei völgy resort) természeti fürdőjében, vagy a Ménhárdi termálfürdőben.
Mindenkit elvarázsolnak a közeli Szepesváralja (Spišské Pohradie) műemlékei (UNESCO) is– a Szepesi vár, Szepeshely (Spišská Kapitula) a püspöki udvarral, a Szent Márton székesegyház, illetve további érdekes helyek, mint: a történelmi tér, a zsinagóga, vagy egy séta a „Szepesi Jeruzsálemben”.
Mesto Kežmarok
Mesto Levoča
Mesto Spišská Belá
Mesto Spišské Podhradie
Obec Červený Kláštor
Obec Malá Franková
Obec Osturňa
Obec Spišské Hanušovce
Obec Veľká Franková
Obec Vrbov
Obec Ždiar
Obec Malý Slavkov
Múzeum Červený Kláštor - CYPRIAN, n.o., Červený Kláštor
Penzión Hanus - IFK&D, Spišské Hanušovce
Bachledka Ski & Sun - IMMOBAU, s.r.o. Bratislava
Penzión Pltník - PIENSPOL TRAVEL, s.r.o. Červený Kláštor
Termálne kúpalisko Vrbov - SALMOTHERM – INVEST, s.r.o. Vrbov
Hotel Hviezdoslav **** - SAMTREID, s.r.o. Kežmarok
Resort Levočská Dolina - Arprog a.s.
Spišský salaš - SUPERMIX, spol s r.o. Levoča
Združenie pltníkov Dunajec, s.r.o. Majere
1.PLTNÍCKA a TURSTICKÁ SPOLOČNOSŤ NA DUNAJCI ČERVENÝ KLÁŠTOR s.r.o.
Hotel Club *** - Janka & Juraj Gantner spol.s.r.o.
Stanislav Škantár Canoeraft Dunajec
Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka - PIENINY RESORT s.r.o.
„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“